Highguard, uusi "PvP raid shooter", pyrkii yhdistämään MOBA- ja sankariammuntapelien elementtejä, mutta sen toteutus jättää toivomisen varaa. Pelin kehittäjä Wildlight Entertainment, joka tunnetaan Apex Legendsin ja Titanfallin takana, on luonut pelin, jossa tavoitteena on hyökätä vihollisen tukikohtaan. Vaikka pelin fantasiamaailma ja visuaalinen tyyli ovat näyttäviä, pelattavuus kärsii useista ongelmista, jotka tekevät siitä sekavan ja turhauttavan kokemuksen.
Keskeiset havainnot
- Pelin konsepti on kunnianhimoinen, mutta toteutus ontuu.
- Visuaalinen ilme ja fantasiamaailma ovat vahvuuksia.
- Pelimekaniikat, kuten tukikohdan linnoittaminen ja resurssien kerääminen, tuntuvat kömpelöiltä.
- Aseiden tuntuma ja liikkuminen ovat nautinnollisia, mutta ADS-järjestelmässä on ongelmia.
- Peli ei ole ystävällinen uusille tai satunnaisille pelaajille.
- 5v5-pelimuoto on parempi kuin 3v3.
- Tekniset ongelmat ja puutteelliset asetukset heikentävät kokemusta.
Pelattavuuden haasteet
Highguardin ydinideana on ohittaa perinteinen tukikohdan rakentaminen ja siirtyä suoraan lopputaisteluun. Tämä lähestymistapa ei kuitenkaan onnistu vangitsemaan MOBA-pelien tai tiimipohjaisten ammuskelupelien parhaita puolia. Pelin alkuvaiheet, kuten tukikohdan linnoittaminen ja resurssien kerääminen, tuntuvat pitkästyttäviltä ja tarpeettomilta. Esimerkiksi linnoitetut seinät murtuvat helposti pelivälineillä tai hahmojen kyvyillä, mikä tekee linnoittamisesta turhaa. Myös resurssien keräämiseen liittyvä minipeli on kömpelö ja tuntuu irralliselta kilpailullisessa ammuntapelissä.
Aseet ja liikkuminen
Pelin aseiden tuntuma ja hahmojen liikkuminen ovat sen vahvuuksia. Aseet ovat responsiivisia, niissä on vähän rekyyliä, eikä vahingon putoamista tai luodin putoamista ole, mikä tekee kaukaa ampumisesta sekä haastavaa että palkitsevaa. Lähitaistelussa SMG:t ja haulikot ovat tehokkaita. Suurin ongelma liittyy kuitenkin ADS (Aim Down Sights) -järjestelmään, jossa on poiskytkettävä hiiren kiihtyvyys, joka voi olla haitallinen kilpailullisissa peleissä.
Pelimuodot ja kartat
Highguardin kartat ovat liian suuria 3v3-pelimuotoon, mikä johtaa pitkiin matkoihin ja eristäytyneisiin hetkiin pelin aikana. 5v5-pelimuoto, joka julkaistiin myöhemmin, parantaa pelin sujuvuutta ja mahdollistaa strategisemman pelaamisen. Suuremmilla joukkueilla kartan eri alueet tulevat paremmin käyttöön, ja tiimitaistelut ovat monipuolisempia.
Tekninen toteutus ja oppimiskäyrä
Peli kärsii edelleen graafisista ongelmista, kuten ruudunpäivitysnopeuden laskuista ja satunnaisista yhteyden katkeamisista. Pelin asetukset ovat myös hyvin rajalliset, ja jotkin niistä eivät toimi lainkaan. Highguardin oppimiskäyrä on jyrkkä, ja se vaatii välitöntä koordinaatiota, karttatuntemusta ja pelisilmää, mikä tekee siitä epäystävällisen uusille ja satunnaisille pelaajille. Pelin tutoriaali on puutteellinen, ja monimutkaiset mekaniikat vaativat useita pelikertoja ymmärtääkseen pelin kulun.
Kaiken kaikkiaan Highguard on peli, joka tarjoaa hetkittäistä hauskuutta erityisesti ystävien kanssa pelatessa, mutta sen nykyinen tila ei ole valmis laajempaan julkaisuun. Se vaatii merkittäviä parannuksia ollakseen kilpailukykyinen moninpelien kentällä.


