Viime vuonna paljastui, että Sony oli peruuttanut useita live-service-projektejaan, mukaan lukien Bluepointin kehittämän God of War -spin-offin. Nyt, Bluepointin sulkemisen myötä, uusia yksityiskohtia pelistä on alkanut paljastua. Pelin oli tarkoitus keskittyä Kratoksen poikaan Atreukseen ja sijoittua Haadekseen.
Keskeiset kohdat
- Bluepointin peruuntunut God of War -peli olisi ollut live-service-tyylinen spin-off, jonka pääosassa olisi ollut Atreus.
- Pelin tarina olisi sijoittunut Haadekseen, jossa pelaajat olisivat ohjanneet erilaisia Atreuksen versioita.
- Projekti kärsi kehitysongelmista, ja Bluepointin tiimi olisi halunnut työskennellä perinteisempien toimintapelien parissa.
- Sony oli toivonut God of War -brändin laajenevan useisiin spin-offeihin, luoden "pienen version Marvel Cinematic Universumista".
Atreus Haadeksen syövereissä
Journalisti Jason Schreierin raportin mukaan Sony oli pyrkinyt laajentamaan God of War -brändiä useisiin spin-offeihin, verraten sitä Marvel Cinematic Universumin kaltaiseen laajentumiseen. Yksi näistä, "God of War: Sons of Sparta", on jo julkaistu menestyksekkäästi. Bluepointin kehittämä live-service-peli olisi kuitenkin keskittynyt Atreukseen, Kratoksen poikaan.
Schreierin lähteiden mukaan pelin löyhä ideana oli, että pelaajat ohjaisivat Atreuksen eri versioita tai puolia taistellessaan kreikkalaisessa manalassa. Pelissä olisi ollut myös jonkinlaista yhteistyöpeliä ja jatkuvaa tukea.
Kehitysongelmat ja peruuntuminen
Projekti kohtasi merkittäviä haasteita. Pieni Bluepointin tiimi, jolla ei ollut kokemusta alkuperäisten live-service-pelien kehittämisestä lähes kahteen vuosikymmeneen, kamppaili uuden pelityypin luomisessa. Jotkut Bluepointin työntekijät olivat ilmaisseet tyytymättömyytensä ja toivoneet työskentelevänsä mieluummin perinteisempien toimintapelien, kuten Demon’s Soulsin tai God of War Ragnarökin, parissa.
Apua tarjosi myös Santa Monica Studio, mutta Bluepoint ei saanut projektia merkittävästi eteenpäin vuosien aikana. Lopulta peli peruutettiin kokonaan. Tämän jälkeen Bluepoint esitti muita ideoita, mukaan lukien Bloodborne-remaken, mutta sekin hylättiin ulkopuolisen tahon toimesta.
Peruutuksesta huolimatta Bluepointin tiimi olisi todennäköisesti halunnut työskennellä perinteisempien pelien parissa, ja live-service-pelin kehittäminen olisi voinut muuttaa studion luonnetta pysyvästi, vaikka se olisi menestynytkin.


