• Home
  • /
  • Pelit
  • /
  • Snookerin MM-kisat: Neil Robertsonin erikoinen virhe johti sakkoihin

Snookerin MM-kisat: Neil Robertsonin erikoinen virhe johti sakkoihin

Snookerin MM-kisojen avauskierroksella nähtiin erikoinen tilanne, kun maailmanmestari Neil Robertson luovutti erän liian aikaisin laskuvirheen seurauksena. Tilanne herätti hämmennystä niin yleisössä kuin tuomarissakin, ja johti lopulta Robertsonin saamisiin sakkoihin sääntöjen vastaisesta erän päättämisestä.

Keskeiset Kohdat

  • Neil Robertson teki laskuvirheen toisessa erässä MM-kisojen avauskierroksella.
  • Hän luovutti erän Pang Junxulle, vaikka pisteitä olisi ollut vielä jäljellä vastustajan ohittamiseen.
  • Tuomari antoi Robertsonille varoituksen ja sakot sääntöjen rikkomisesta.

Robertsonin Laskuvirhe

Ottelun toisessa erässä Neil Robertson oli häviöllä pistein 10–57, kun hän löi mustan pallon ohi. Tämän jälkeen hän ilmoitti luovuttavansa erän vastustajalleen Pang Junxulle. Robertsonin yllätykseksi pöydällä oli kuitenkin vielä 51 pistettä jäljellä, mikä olisi antanut hänelle teoreettisen mahdollisuuden nousta voittoon.

Tuomarin Toimenpiteet ja Säännöt

Ottelun tuomari Terry Camilleri huomautti Robertsonille tilanteesta ja antoi hänelle varoituksen. Robertson yritti aluksi väittää piste-eron olevan suurempi, mutta tajusi lopulta tehneensä virheen laskelmissaan. Sääntöjen mukaan pelaaja, joka luovuttaa erän tilanteessa, jossa pisteet riittäisivät vastustajan ohittamiseen, saa sakot.

Muita Epäselvyyksiä Ottelussa

TNT Sportsin mukaan tämä ei ollut ainoa kerta, kun Robertsonin ja Camillerin välillä oli epäselvyyttä. Neljännen erän lopulla Camilleri luuli virheellisesti Robertsonin luovuttaneen erän, vaikka näin ei ollut.

Avaussession jälkeen Robertson johti ottelua erin 5–4. Ottelun oli määrä jatkua ja päättyä torstai-iltana.